Wernisaż - Michał Ogiński

Anna Kołodziej

Teatr Ochoty

W dniu 27.03.2009 o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż prac Michała Ogińskiego

Bonus na dole strony.

Transport obrazów.

Inne przypadki transportowe administratora strony

Kompania Teatralna MAMRO

Michał Ogiński

urodził się 22 lipca 1984 roku (w 40 lecie PRL!) w Bytomiu. Potomek plastyka, rysował i malował „od zawsze”, a zadebiutował w wieku lat 12 lat w gazetkach humorystycznych, takich, jak „Dobry Humor” i „Świeże Dowcipy”. Następnie, podążając szlakiem sztuk pięknych, ukończył w 2005 r.Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Obecnie mieszka w Radzionkowie i Cieszynie, gdzie studiuje na drugim roku Edukacji Artystycznej.
W 2004 roku pracował jako wolontariusz w parafii prawosławnej w Sokołowsku, gdzie pomagał przy malowaniu polichromii w tamtejszej cerkwi. Rysunkom satyrycznym i komiksom pozostaje nadal wierny, a jego najświeższym osiągnięciem w tej dziedzinie jest wyróżnienie w konkursie na komiks ekonomiczny organizowany przez fundacje FOR prof. Leszka Balcerowicza.
Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek satyryczny. Publikował w gazetach: „Twój Dobry Humor”, „Super Dowcip”, „Dobry Humor”, „Świeże Dowcipy”, „Ekstra Dowcipy”, „Fakty i Mity”, „Tele Tydzień”, „Nie”. Brał udział w licznych wystawach na rodzinnym Śląsku, jak np. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich (2002), w McDonald's w Katowicach (2003), wystawie rysunków satyrycznych w Galerii Satyry „Na Tynku” w Tarnowskich Górach (2008) i in.

Uczestniczył w plenerach krajowych oraz międzynarodowych, jak m.in.: Międzynarodowy Plener Artystyczny Boguszów-Gorce (2002), Międzynarodowy Plener Artystyczny Altzella (Nossen) - Niemcy (2003), Plener Artystyczny Dobre Miasto (2004), Międzynarodowy Plener Artystyczny Altzella (Nossen) - Niemcy (2004). Wyróżniony został m.in. Nagroda w V Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego „Na złotą Szpile” w Przemyślu, uzyskał wyróżnienie w konkursie satyrycznym „Roponioska” w Gorlicach (2008), oraz wyróżnienie w konkursie na komiks ekonomiczny organizowany przez fundacje prof. Leszka Balcerowicza w Warszawie (2008). Jako satyryk z przekonania naturalnie dążył ku rysunkowi i grafice, a malarstwo zafascynowało go dopiero po zwiedzeniu muzeum Pabla Picassa w Barcelonie. Maluje obrazy w szerokim spektrum tematycznym - od architektury (w tym sakralnej, ze szczególnym naciskiem na architekturę prawosławna), poprzez obrazy postaci świętych, wnętrza, obrazy plenerowe, portrety, martwą naturę, aż po abstrakcję, jak również rysuje - zarówno z natury, jak i wykonuje rysunki satyryczne. Jego malarstwo emanuje humorystycznym spojrzeniem na rzeczywistość i stanowi projekcje pogodnego charakteru autora. Ogiński maluje postacie spotykane na codzień - rodzinę i znajomych, a także zwykle obiekty z otoczenia - autobusy, tramwaje czy supermarkety. Jednak dzięki żywej, ekspresyjnej kolorystyce, przywodzącej na myśl Matisse'sa lub Gaugma, modele Ogińskiego stają się ciepłe i pełne życia. Także jego prace przedstawiające architekturę sakralną są pełne ciepła i żywych kolorów, pogodne i optymistyczne i nastrojem przywodzą na myśl raczej okolice śródziemnomorskie, niż Śląsk.

 
Bonus dla wytrwałych=>

(najlepiej QuckTime)